2019. augusztus 10-én került sor a „Jógázz a Citadellán” rendezvényre. A Citadella-kertben párhuzamosan megrendezett Jóga Pikniken öt helyszínen mutatkoztak be jógaiskolák és irányzatok. A Piknik megnyitójának szereplőit Csisztu Zsuzsa tornászbajnoknő, televíziós műsorvezető konferálta fel. A színpadról üdvözölte a résztvevőket Ankita Sood, India jóganagykövete, dr. Kamuti Jenő világbajnok tőrvívó, valamint Gangl Edina, a női vízilabda-válogatott kapusa. A szakmai partnerként közreműködő Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola részéről pedig Dr. Tasi István válaszolt a riporternő kérdésére.
***
Csisztu Zsuzsa: A mai rendezvény szellemi hátterét sok szempontból a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola biztosította. Dr. Tasi Istvánnal, a Főiskola egyik oktatójával négyszemközt az ízületi lazaságról, a nyújtásról beszélgettünk. Azt kérdezném most tőle, hogy egy ilyen lélekemelő környezetben vajon mennyire képes az ember túlnyújtózni a saját határain.
Dr. Tasi István: Először is szeretnék köszönetet mondani a Testnevelési Egyetemnek a szakmai együttműködés lehetőségéért.
Egy ilyen gyönyörű szabadtéri környezet tökéletesen alkalmas arra, hogy a jógáról és az emberről többrétűen gondolkodjunk. Egyrészt mindannyian szeretnénk a testünket és egészségünket egészségesen és fiatalosan tartani.
Az élet megpróbáltatásai azonban mentálisan is hatnak ránk. A teljesebb értelmű jógának lényeges része az is, hogy a gondolatainkat és az érzelmeinket egészséges mederben tudjuk tartani. Természetesen a testi jógagyakorlatok végzése és az elme szabályozása kölcsönösen segítik egymást.
Főiskolánk olyan kiadványokkal is is szeretne hozzájárulni e rendezvény sikeréhez, amelyek megmutatják a jóga mélységeit. A jóga a testen és az elmén túl az ember legmélyebb énjével, örökkévaló szellemi részével is foglalkozik. A jóga legvégső célja ugyanis eredendően az volt, hogy bennünket mint szellemi lényeket összekapcsoljon eredeti forrásunkkal.
A Citadella Rózsakertjének gyönyörű természeti környezete tökéletesen alkalmas arra, hogy mindhárom tekintetben: testi, elmebeli és lelki szempontból is törődjünk magunkkal. Kívánom én is, hogy érezzék jól magukat a Citedellán és a Jóga Piknik helyszínein!
***
A Főiskola standjánál elérhető volt Patandzsali tekintélyes Jóga-szútra című műve, melyet rektorhelyettesünk, Dr. Tóth-Soma László fordított szanszkritból, kiegészítve a régi korok kommentárjait vaisnava magyarázatokkal. A Tattva magazinok pedig a jóga egyes elméleti és gyakorlati témáit, a hozzá kötődő életmódot és világnézetet is mutatták be.
Fotók: Végh Miklós