Alábbi bejegyzéseinkben megtalálja a jelentkezéshez és a felvételihez szükséges alapvető információkat és anyagokat.
Általános felvételi információk
-
Fontos időpontok
A 2024 szeptemberében induló képzésekre a felvételi jelentkezési határidő: 2024. május 28.
A felvételi vizsga várható időpontja: 2024. június 17-21.
Nyílt nap: március 9. – IDE kattintva lehet regisztrálni.
Felvételi előkészítő tanfolyam
-
A jelentkezés módja
A Főiskola nem a központi felvételi eljárás jelentkezési lapját használja!
Kitöltöm az online jelentkezési lapot, IDE kattintva.
A jelentkezési lap beadható papír alapon is INNEN letöltve, személyesen vagy postai úton eljuttatva a Főiskola Tanulmányi Osztályára.
A Főiskola címe:
Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola,
1039 Budapest, Attila utca 8.
-
A jelentkezési laphoz csatolandó dokumentumok
– 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány
– érettségi bizonyítvány
Online jelentkezési lapon történő jelentkezés esetén a csatolandó dokumentumok beszkennelve is feltölthetők.
A felvételi eljárás díja 4.000 Ft, melyet a felvételi vizsgán kell kifizetni készpénzben.
-
Pontszámítás
Főiskolánkon nem a középiskolai teljesítmény vagy az érettségi eredmények alapján történik a pontszámítás, hanem a nálunk tett felvételi vizsga eredménye számít. A felvételi jelentkezés benyújtásához nem szükséges az emelt szinten tett érettségi vizsga vagy a középfokú nyelvvizsga megléte. A felvételi nem nehéz. Felkészülését többféle módon is segítjük: írott jegyzettel, a szükséges jógaászanák képeivel, valamint rövid felkészítő tanfolyamokkal.
Képzéseinkről
Vaisnava jógamester (alap)szak (Nappali/Levelező)
A vaisnava jógamester szakon folyó oktatás célja a vaisnava hittudományban jártas olyan szakemberek képzése, akik alapszinten ismerik a jógaszentírásokat és ezek magyarázatait, a jógahagyományokhoz kapcsolódó vallásfilozófiát és azok alkalmazását, a hinduizmus irányzatait, különös tekintettel a vaisnavaizmusra, a vaisnavizmus nyugati elterjedésének történetét és körülményeit. Ismerik a szanszkrit nyelvet, a jóga különféle gyakorlati elemeit (ászanák, meditáció és légzőgyakorlatok), illetve azok élettani hatásait, valamint az általános anatómiát, élettant, s az általános egészségtannal kapcsolatos ismereteket. Ismerik a jóga valódi szerepét és lehetőségeit a mai ember életében, s mindezeket képesek továbbadni, tanítani és fejleszteni. A végzett hallgatók felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
BHF-vaisnava-jogamester-BA-2024
Vaisnava teológia (alap)szak (Nappali/Levelező)
A vaisnava teológia alapszak mindenki számára nyitott, felekezeti és világnézeti hovatartozástól függetlenül. A vaisnava teológia alapképzési szakon folyó oktatás célja olyan, a vaisnava hittudományban jártas szakemberek képzése, akik alapszinten ismerik a vaisnava vallás filozófiai rendszerét, szentírásait és a vaisnavizmus nyugati elterjedésének történetét, valamint a világvallások teológiai rendszereit. Ugyancsak céja, hogy a hallgatók a képzés során jártasságot szerezzenek a szanszkrit nyelvben, az alapvető kommunikációelméletben és gyakorlatokatban, a védikus tudományokban és művészetekben. A végzett hallgatóknak lehetőségük van tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Vaisnava teológia mesterszak (Levelező)
A mesterképzés célja olyan vallási ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik magas szinten ismerik a vallási jelenségeket, továbbá a vallási hagyományokat, különösen a hinduizmus irányzatait.
A gaudíja-vaisnava irányzat szempontjából leginkább fontos, Bhágavata Puránán, valamint a 16-17. században alkotó vrindávanai Gószvámík kiterjedt kommentárirodalmán keresztül a hallgatók elsajátítják a vaisnava exegetika és irodalom hagyományát, módszertanát, valamint azt, hogy ezt hogyan mutassák be nyugati közegben.
A képzés során a hallgatók alkalmassá válnak a vaisnava vallási jelenségek teológiai és hittudományi feldolgozására, szanszkrit nyelvű szentírások elemzésére, valamint kulturális intézményekben, könyvkiadásban, folyóirat-szerkesztésben, tömegtájékoztatásban, közgyűjteményekben, társadalomtudományi intézetekben, művészeti kutatóintézetekben és műhelyekben a tudományos életben való aktív részvételre. Megfelelő elméleti ismeretekkel rendelkeznek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatásához.
Ösztöndíj vagy tandíj?
Mennyibe kerül az önköltséges képzés?
- Vaisnava jógamester szakon (nappali és levelező tagozaton egyaránt) az önköltséges képzés ára 170 000 Ft/félév
- Vaisnava teológia alapszakon (nappalin csakúgy, mint levelezőn) az önköltséges képzés ára 135 000 Ft/félév.
- Vaisnava teológia mesterszakon (csak nappali tagozaton indul) az önköltséges képzés ára 170 000 Ft/félév.
Ki veheti igénybe az államilag támogatott képzést?
Minden magyar állampolgárnak joga, hogy a Nemzeti Felsőoktatási törvényben meghatározott feltételek szerint felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytasson állami ösztöndíjas, állami részösztöndíjas, vagy önköltséges képzésben. A törvény szerint – állami ösztöndíjjal vagy állami részösztöndíjjal – összesen 12 féléven át folytathatod tanulmányaidat a felsőoktatásban. Ebből a támogatási időből egy-egy szak elvégzésére a szak képzési ideje plusz két félévet lehet igénybe venni. Tehát főiskolánkon a 3 éves (6 féléves) BA szakjainkra – ugyanazon a szakon – az állam által biztosított 12 félévből maximum 8 félévet lehet elhasználni. Ha neked még van az állam által biztosított 12 félévből felhasználható féléved, azt a főiskolánk bármelyik szakán igénybe veheted.
Nappali vagy levelező?
Órabeosztás a nappali és a levelező tagozaton.
Jógamester szakon
Nappalis képzésben a tanórák kedd-szerda-csütörtök-pénteki napokon 8:00–14:30 óráig, illetve e napok egyikén 7:30–14:30 óráig kerülnek megtartásra. A jógagyakorlati órák heti 3 alkalommal (melyek közül 2 általános jógaóra, 1 pedig kiegészítő jógaóra) beépülnek az órarendbe.
Levelezős képzésben az elméleti tanórák szombati napokon 09:00-17:30 óráig kerülnek megtartásra félévenként 11-14 alkalommal. A gyakorlati jógaórák két részre oszthatók:
-
- Az általános jógaórák hetente egy hétköznap délután kerülnek megtartásra félévenként 13 alkalommal.
- A kiegészítő jógaórák szombati napokon, nulladik órában (07:15-08:45), illetve tanítás után (17:45-19:15) kerülnek megtartásra félévenként 4-4 alkalommal.
Teológia szakon
A nappalis képzésben a hallgatók tanóráira kedd-szerda-csütörtök-pénteki napokon 8:00-14:30 óráig kerül sor.
A levelező munkarendű képzésben pedig a hallgatók tanórái félévenként 11-13 alkalommal, szombati napokon zajlanak.
A felvételi és segítség a felkészülésben
Az elméleti felvételi vizsga – vaisnava jógamester BA és vaisnava teológia BA szakra egyaránt
Az ismeretfelmérés szóbeli vizsga keretében történik.
A védikus filozófia jegyzet alapján lehet felkészülni, amely innen letölthető, illetve kinyomtatható. A jegyzet húsz oldalon mutat be tíz témakört, amelyek ismerete szükséges a felvételin. Egy-egy tétel tehát mindössze két oldal terjedelemben megismerhető és elsajátítható! A felvételin e tíz tétel közül fogsz húzni egyet és beszélni róla néhány percig.
A védikus filozófia jegyzet mellett további, kiegészítő információkat tartalmaz még a tételekről az alábbi két letölthető könyv is. Ezek ismerete nem kötelező, csupán segíthetik a mélyebb megértést:
Elméleti téren a megadott jegyzet alapján otthon is kényelmesen fel lehet készülni a felvételire. Azoknak, akik még magabiztosabbak szeretnének lenni, a Védikus filozófia tanfolyamunkat ajánljuk (bővebb információ és jelentkezés: ITT), amely pontosan a felvételi tételeket veszi sorra.
Az írásbeli felvételi vizsga – vaisnava jógamester BA és vaisnava teológia BA szakra egyaránt
Az írásbeli vizsga célja a jelentkezők magyar nyelvi kompetenciájának és fogalmazási képességeinek a felmérése.
- Mondatelemző és tartalom összefoglaló mintafeladat (a felvételi nyelvi részéhez)
Gyakorlati felvételi vizsga a jógamester szakra
A gyakorlati vizsga keretein belül a pályaalkalmassági vizsgálat során az oktatók a szakképzettség megszerzéséhez szükséges képességeket is figyelik.
A felvételi vizsga során nemcsak a bemutatandó ászanák nevei hangzanak el, hanem a felvételiztető oktató instruálja is – kis csoportban – a felvételizőknek a gyakorlatokat. Az értékelésnél a gyakorlat tudatos, lépésről lépésre történő kivitelezését és lebontását, valamint a kettő között annak több légzésig való kitartását figyeljük meg. A gyakorlati felvételi vizsga során a jelentkezők kommunikációs készségét, verbális képességeit, a figyelem fenntartására való készségét és mozgáskoordinációs korlátait is figyelembe vesszük
A gyakorlati vizsgán való részvételhez szükséges a jelentkező által aláírt felelősség-vállalási nyilatkozat (INNEN letölthető).
A vaisnava jógamester alapképzési szakra való felvételi vizsga gyakorlati része az itt felsorolt jógaászanák számonkéréséből áll.
A felkészüléshez javasolt egy szakképzett jógaoktató segítsége, illetve a Főiskola kezdő jógatanfolyama, vagy ászanafelkészítő kurzusa.
Kérjük, a honlapunkon a jógatanfolyamok között tájékozódj, hogy indul-e még nálunk a felvételi előtt olyan ászanafelkészítő kurzus, vagy jógatanfolyam, amely segíthet a felkészülésben.
További segítségként a teljesítendő ászanák rövid videói ITT találhatóak.
A vaisnava teológia MA képzés legközelebb a 2025/26-os tanévben indul. A szakról bővebb információ IDE kattintva található.
További praktikus információk
Megközelíthetőség
Főiskolánk a főváros északi, budai felén, a közkedvelt III. kerületben, Csillaghegyen található. Elhelyezkedésének előnye, hogy zöldövezeti városrész, és emellett még kiváló közlekedéssel is rendelkezik. A Margit-híd Budai hídfőtől tömegközlekedéssel 25 perc alatt elérhető hétköznap és hétvégén egyaránt.
Az autóval érkezők számára ingyenes parkolási lehetőség van az udvarunkon, és a környező zöldövezeti utcákban is díjmentes a parkolás.
Étkezési lehetőség
A szomszédos Lélek Palotájában lévő Govinda Étterem változatos vegetáriánus és vegán étkezési lehetőséget biztosít a Főiskola hallgatóinak is.
Szociális és lakhatási ösztöndíjak
Főiskolánkon – elsősorban nappali tagozaton – különböző jogcímeken (például rendszeres/rendkívüli szociális ösztöndíj, szociális alaptámogatás, lakhatási támogatás) lehetséges ösztöndíjakat igényelni, ezekről bővebb felvilágosítást a Tanulmányi Osztályon kérhetsz.
Diákotthon Főiskolánkon
Lehetőség nyílik arra, hogy néhány hallgatónk kedvező anyagi feltételekkel Főiskolánk újépítésű apartmanházában lakhasson, amely gyalogosan 5 perc sétára található – jó városi közlekedéssel, a Csillaghegyi HÉV-megállóhoz közel. Ennek feltételeiről a Tanulmányi Osztály tud adni további tájékoztatást. Az apartmanházról részletes információ ide kattintva olvasható.
Ha olyan egyéni kérdésed merülne fel, amelyre nem találsz választ honlapunkon, írhatsz e-mailt a felveteli@bhf.hu címre, illetve igyekszünk telefonon is segítségedre lenni keddtől szombatig 9 és 14 óra között: (1) 321-7787 (0-ás mellék) számon.