Főiskolánk jógarendszere a hinduizmus Brahmá-Madhva-Gaudíja-Vaisnava szellemi tradíciójához, tanítványi láncolatához (szampradája) tartozik, amely hagyomány sok ezer éves múltra tekint vissza és magába foglalja a jógatradíció teljes rendszerét. Ezen a tanítványi láncolaton keresztül érkezik hozzánk a lelki tudás, a jóga megfelelő gyakorlásának szellemisége, a folyamat megértéséhez és gyakorlásához szükséges felhatalmazás. Ezt az ősi szampradáját követve oktatjuk a jóga teista aspektusát, filozófiáját, a hozzá szervesen kapcsolódó jógaéletmódot és a tradíció egyéb részeit, beleértve az ászanákat is.
Szellemi tradíciónk
Főiskolánk a hinduizmus világvallását önállóan képviselő felsőfokú teológiai tanintézmény Magyarországon. A Főiskola névadója, A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda az Indián kívüli világban hitelesen terjesztette a gaudíja-vaisnava vallásbölcseletet, és millióknak tette elérhetővé az önmegvalósítás eszközeként a bhaktit, az Isten [Krisna] iránti szeretet kialakításának folyamatát.
A Főiskola küldetése, hogy akkreditált felsőoktatási intézményi lehetőségeivel élve beteljesítse a névadója által 1966-ban alapított Krisna-tudat Nemzetközi Szervezete (ISKCON) misszióját, azaz hogy módszeresen terjessze a lelki tudást a társadalomban, s az embereket a lelki életre nevelje azzal a szándékkal, hogy az élet értékeinek egyensúlyát visszaállítsák, s így világra igazi egység és béke köszöntsön.
A Főiskola fő célja elültetni hallgatóiba a tiszta istenszereteten alapuló szolgálatba és az Istenség Legfelsőbb Személyiségébe vetett hitet. Ennek érdekében A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda tanításai, útmutatásai alapján közvetlenül oktatja azokat gaudíja-vaisnava vallásgyakorlatokat, amelyek segítik felébreszteni a szunnyadó istenszeretetet, és fejlesztik a Legfelsőbb Személlyel való kapcsolatot. Emellett a bhaktihoz, a tiszta istenszeretethez közvetlenül nem kapcsolódó tudományok – mind a védikus, mind a modern tudományok, művészetek – ismereteit is a gaudíja-vaisnava filozófia szemléletében adja át az érdeklődőnek, ezáltal is lehetőséget nyújtva a lelki önmegvalósítás, az Istennel való kapcsolat fejlesztésére.
Így tehát a Főiskola küldetésének beteljesítése érdekében szisztematikus tudományos képzést és továbbképzést nyújt nemcsak a Krisna-hívők, hanem a laikus vagy más felekezeti hovatartozású érdeklődők számára; illetve tudományos kapcsolatokat épít és tart fenn az ISKCON Bhaktivedanta Intézeteivel, valamint más hazai és külföldi teológiai és világi felsőoktatási intézményekkel.
Jógaoktatási hagyományunk
Az ászana és a pránájáma gyakorlatok szellemiségében is a vaisnava hagyományt követjük. Eszerint a testgyakorlatok a test egészségesen tartását, az elme kontrollálását, és a tudat alacsonyabb kötőerők fölé emelését segítik elő annak érdekében, hogy azután a testet és az elmét az önmegvalósítás eszközeként a Legfelsőbb Úr [Isten] szolgálatában foglaljuk le.
A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola ászana- és pránájáma-oktatásának (az oktatott 93 ászanából és 9 pránájáma gyakorlatból 46 ászana és 3 pránájáma gyakorlat) szellemi-filozófia háttere a himalájai Gangótri közelében, a hegyekben élő ún. Srí-vaisnava vonal mestereinek tudásából táplálkozik, akikkel a főiskola oktatóinak aktív, élő kapcsolata van. Az ő felhatalmazásukkal és irányelveik alapján történik ezeknek az ászanáknak a tanítása. Oktatási programunk mindezek mellett több más ászana- és pránájáma-gyakorlatot tartalmaz, amelyek együttesen segítenek abban, hogy hallgatóink alkalmassá váljanak a tradíciónkban gyakorolt testhelyzetek meditatív elsajátítására, és a jógát képesek legyenek a mai modern kor emberének szükségleteit figyelembe véve oktatni. Éppen ezért a fizikai gyakorlatokkal kapcsolatos módszertan a tradicionális ászana-oktatás módszerei mellett a modern mozgásterápia és a gyógytestnevelés eszközkészletéből is táplálkozik.
Oktatásunk kiterjed az ászana-variációkra, a kiegészítő gyakorlatokra és a rávezető technikákra is, amelyek összeállítása és használata figyelembe veszi az anatómia, az egészségtan, az élettan, a mozgásterápia szempontjait is. Hallgatóink a kapott tudás birtokában – a helyet, az időt és a körülményeket figyelembe véve – képesek lesznek majd az ászanákat és a jóga teljes rendszerét alkalmazni, illetve azt mások számára oktatni.
Azok a hallgatók, akik a hároméves képzés végére oktatásunk tradicionális részének életmódbeli, valamint lelki életre vonatkozó irányelveit is magukévá és mindennapjaik részéve teszik, egy fogadalomtételt követően jogot kaphatnak arra, hogy a Vrindávana-Gangótri Jógarendszert oktassák. Ennek feltételeiről a Vrindávana-Gangótri Jógarendszer részletes leírásában találhatók bővebb információk.