Július 11-én került sor a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola (BHF) legnagyobb éves ünnepére, a diplomaosztóra. Ezúttal 24 hallgató vehette át diplomáját vaisnava jógamester szakon, vaisnava teológus szakon, illetve vaisnava teológus mesterszakon.
Elsőként a Főiskola rektorasszonya, dr. Banyár Magdolna (Maháráni Déví Dászí) köszöntötte a résztvevőket – mind az eseménynek helyet adó templomban, mind pedig az online térben, hiszen a vírushelyzetre való tekintettel a szokásosnál kevesebb vendég jelenhetett meg személyesen a diplomaosztón, így azt közvetítették.
Mint a rektorasszony elmondta, a végzettek most megkapták munkájuk jól megérdemelt gyümölcsét – saját bevallása szerint évről évre ezzel a fordulattal él, de nem is tehet másképp, hiszen a szentírások is ezt alkalmazzák.
Elmondta, hogy sokan fordulnak hozzá azzal a kérdéssel, hogy mennyire nehéz elvégezni ezt a Főiskolát – ő ezt nem tudja reálisan megítélni, hiszen a “másik oldalon” áll, az azonban biztos, hogy annak, aki itt csak egy diplomát akar szerezni, nagyon nehéz dolga lesz, sőt nem kizárt, hogy lehetetlen küldetést vállal.
Kitért az elmúlt hónapok körülményeire is: a járványhelyzet miatt semmi sem volt “normális”, és a Főiskolának is nagyon gyorsan át kellett állnia egy teljesen másfajta működésre. Mindez különösen a most végzettek érintette, hiszen esetükben a diplomaírás utolsó szakaszára már egy akadálypályán került sor, ugyanis új szakirodalomhoz más formában nem, csak az interneten keresztül lehetett hozzájutni.
A körülmények különösen értékessé teszik a most átvett diplomákat, ugyanakkor felvetődhet a kérdés, hogy megérte-e a sok erőfeszítés, vagy a diploma csupán egy díszes papír, amit aztán eltesznek a fiók mélyére.
– Remélem, hogy nem így van – mondta a rektorasszony –, sőt biztos vagyok benne. Ugyanis a tapasztalataink azt mutatják, hogy bár a diploma képes anyagi előnyöket biztosítani az életben, a legnagyobb értéke nem ez, hanem a tudás, ami mögötte van, és amiről Krisna azt mondja a Bhagavad-gítában, hogy ennél tisztább és magasztosabb nem létezik. Az arról való tudás, hogy hogyan lehet értelmes és sikeres emberi életet élni – a BHF pedig ezt a tudást adja át. Bízom benne, hogy ennek az igazságát önök már megtapasztalták, és a jövőben is e tudás alapján szeretnék vezetni az életüket, amihez nagyon sok sikert kívánok.
A rektorasszony után Rháda Krisna Dász, a BHF fenntartójának, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Bevezetésképpen a Bhagavad-gítát idézte: “Amint a megtestesült lélek állandóan vándorol ebben a testben a gyerekkortól a serdülőkoron át az öregkorig, a halál pillanatában is egy másik testbe költözik.” Ám, mint mondta, mindegy, milyen életkorban és milyen helyzetben vagyunk – számunkra a legszentebb dolog az Abszolútról való tudakozódás, ahogy azt a Védanta-szútra is írja.
Ennek a tudakozódásnak a csúcspontja pedig az Isten felé fordulás – és éppen ebben lehetett részük a most végzetteknek a Főiskolán töltött évek során.
– Ez a fajta tudás az, ami minden nehézségen átsegít bennünket az életben – a mostaniban és a következőkben is – mondta. – Ahogy a diploma sem csak egy papír, amit ki lehet tenni a falra vagy el lehet menni vele dolgozni, hanem útlevél a továbblépésre. A diploma átadásával pedig a Főiskola nem bezár, hanem kinyit egy kaput. A tudás megszerzésének nincs vége, sőt szinte csak most kezdődik, hiszen egész életünkön át ott a lehetőség, hogy elmélyítsük az Abszolútról való tudakozódásunkat. A BHF célja éppen az, hogy a védikus tudáson keresztül segítsen közelebb kerülni Istenhez, és megérteni, hogy kik is vagyunk.
Ezt a tudást most mindannyian magatokkal viszitek, nem szabad azonban, hogy bennetek maradjon: át lehet és át kell adnotok másoknak. Miközben erre törekedtek, nektek is mind mélyebb megvalósításaitok lesznek. Kérem, hogy használjátok ezt a tudást, és tanítsatok meg nagyon sok embert a jóga, azon belül is a bhakti-jóga misztériumára.
A diplomaosztón jelent volt Komjáti Zsuzsa, aki maga is itt végezte el mind a vaisnava teológus, mind a vaisnava jógamester szakot. Ma már a Főiskola jógaoktatója, emellett a Magyar Jógaoktatók Szövetségének elnöke. Komjáti Zsuzsa elsősorban a most végzett vaisnava jógamesterek szólt:
– A Szövetség azon fáradozik, hogy a magyar jógaoktatók minél jobb minőségben dolgozhassanak. Az itt átadott diploma igen magas színvonalat képvisel, ennek elismeréseképpen pedig a Szövetség felajánlja a most végzett vaisnava jógamestereknek a minősített jógaoktató védjegyet.
A tudásunk egynegyedére akkor teszünk szert, amikor mi magunk is oktatunk – folytatta. – Ezért arra ösztönzök mindenkit, hogy ha még nem tette, kezdje el oktatni azt a kincset, amit itt kaptunk, s így tegyen szert minél tökéletesebb tudásra. Ehhez kívánok sok sikert, kitartást és egyben örömöt!
Venyige Róbert a végzős évfolyam és minden diplomát kapó hallgató nevében mondott beszédet, hangsúlyozva, hogy a BHF különleges intézmény, annál is inkább, mert transzcendentális tudást oktat. Különleges abban is, hogy itt valóban ismerik a hallgatókat a szívvel-lélekkel oktató tanárok, akik mindegyikét méltatta név szerint is méltatta.
Fotók: Éles Rea