A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola tudományos folyóiratának 2020 decemberi, 24. száma már elérhető a tattva.hu oldalon. A legfrissebb lapszám tanulmányai a vaiṣṇava hagyomány néhány meghatározó tanítóját mutatják be.
Főiskolánk oktatója, Markwarthné Lengyel Piroska (Puṣkarinī Devī Dāsī) a vṛndāvanai hat gosvāmī szerepét mutatja be a bhakti, az odaadó szolgálat tudományának terjesztésében. A 15–16. század fordulóján élt hat szerzetest a gauḍīya-vaiṣṇavák által Kṛṣṇa inkarnációjának tekintett Caitanya maga választotta ki az Általa megkezdett prédikálás folytatására, valamint szent helyek feltárására, Rādhā-Kṛṣṇa mūrtik (istenszobrok) beavatására és könyvek írására. Ez a cikk elsősorban a mūrtik imádatával kapcsolatos tevékenységüket mutatja be.
Az ugyancsak a BHF-en tanító Magyar Márta (Mañjarī Devī Dāsī) cikkében a Krisna-tudatú Hívők Nemzetközi Közösségét (ISKCON) megalapító A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda lelki oktatásról vallott elképzeléseit ismerteti. A szervezet alapítója nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a tanítványai a szentírásokat tanulmányozzák, ezértegy négyfokú vizsgarendszert dolgozott ki az elsajátított tudás felmérésére. A szinteket a felvételi vizsgához és a BA, MA és PhD fokozatokhoz hasonlította a bhakti tudományok területén.
A harmadik tanulmány szerzője Ferdinando Sardella vallástörténész. Vizsgálódásának középpontjában a 19–20. század fordulóján tevékenykedő tanító, Bhaktisiddhānta Sarasvatīnak, A. C. Bhaktivedanta Prabhupāda lelki tanítómesterének az élete áll, külön figyelmet szentelve annak, hogy hagyatéka hogyan járult hozzá az ISKCON létrehozásához. A cikk rávilágít, hogy a mára virágzó egyházzá fejlődött ISKCON szellemiségében milyen formában van jelen a jeles tanító hatása.
A folyóirat jelen számában a tanulmányok mellett a vallásközi párbeszéd sorozat újabb része is olvasható. A beszélgetésben Magyar Márta (Mañjarī Devī Dāsī) valamint Sulok Zoltán, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke és hitoktatója a vaiṣṇavizmus és az iszlám elgondolásait vetik össze arról, hogy Isten hogyan tart kapcsolatot az anyagi világgal és hogyan jelenik meg a történelemben.
Banyár Magdolnának (Mahārāṇī Devī Dāsī), a BHF rektorának és tanárának az emberi társadalom Kṛṣṇa által teremtett négy osztályának, a varṇāśramának, és az indiai társadalomban ma létező kasztrendszernek a viszonyát tárgyaló értekezése is folytatódik ebben a lapszámban. A cikksorozat első részében az író tisztázta, miben különbözik a hétköznapi felfogásban gyakran összemosott két fogalom, a második részben a nemzetközi, a cikksorozat legújabb részében pedig a magyar megvalósítási kísérletekről ír.
Az új számban, a megszokott módon helyet kapott két recenzió is: a vallástudomány témájában Tim Dowley Világvallások atlasza, az alkalmazott jóga területén pedig Mireisz László: Jógama – A hét világ jógája című kötete kerül bemutatásra.
A Tattva 24. száma pdf formátumban is letölthető.