A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola minőségbiztosítási rendszere
A főiskolai minőségbiztosítási rendszer kiépítése, működtetése és fejlesztése több lépésben megvalósítható folyamat, amelyben a Főiskola vezetése aktív szerepet vállal. A Főiskola vezetésének célja az intézmény minőségbiztosítási és minőséghitelesítési rendszerének fejlesztésével annak biztosítása, hogy a Főiskola a hazai és nemzetközi munkaerőpiacon hasznosítható, magas színvonalú és tovább fejleszthető ismereteket közvetítsen hallgatói részére.
A Főiskola minőségbiztosítási rendszere a Főiskola egészére kiterjedő tudatos és szervezett tevékenység, amely a Főiskola minőségpolitikájában kinyilvánított célok megvalósítását szolgálja, és amelynek középpontjában a közvetlen és közvetett partnerek igényeinek kielégítése áll, különös tekintettel a hallgatók teljes körére (függetlenül, hogy milyen finanszírozási és képzési formában tanulnak), a fenntartói igényekre valamint a nemzetközi és hazai szakmai és tudományos közösségekre.
A Főiskola vezetése nagy hangsúlyt fektet a működés folyamatokon keresztüli korszerűsítésére az intézmény által lefektetett irányvonal mentén, mind az alaptevékenységekre, mind a támogató tevékenységekre kiterjedően. A minőségkultúra fejlesztése érdekében az MBB a Főiskola intézményi értekezletein rendszeresen tájékoztatja az oktató és nem oktató munkatársakat az intézmény minőségbiztosítási rendszeréről, a tervezett- és megvalósult minőségcéljairól továbbá az egyéb, a minőségbiztosítással kapcsolatos törekvéseiről.
A főiskolai minőségbiztosítási rendszer kialakításának célja:
- az oktatási/képzési színvonal növelése, magas szinten tartása;
- a kutatások magas színvonalú, eredményes végzése;
- a működés hatékonyságának fokozása;
- a hallgatók, az oktatók, a kutatók, a nem oktató munkatársak, az intézménnyel kapcsolatban álló szervezetek, intézmények, partnerek megelégedettségének fokozása, az igények maximális kielégítése.
A Főiskola a minőségbiztosítási rendszerének kialakításánál és működtetésénél a következőket veszi figyelembe:
- a mindenkor hatályos felsőoktatásról szóló törvény előírásait;
- a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) állásfoglalásait, és javasolt szempontrendszerét;
- a minőségbiztosítási rendszerre vonatkozó nemzetközi ajánlásokat, különös tekintettel a felsőoktatás minőségbiztosításának európai sztenderdjeire, a 2015-ben elfogadott bergeni dokumentum: a „Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area” (a továbbiakban: ESG).
A Minőségbiztosítási Bizottság
A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola minőségmenedzsment tevékenységét a Minőségbiztosítási Bizottság (MBB), mint funkcionális szervezeti egység koordinálja. Az MBB a Szenátussal és a Főiskola más szervezeti egységeivel együttműködve látja el a z intézmény minőségirányítási rendszerének működtetését, folyamatos fejlesztését. Az MBB négy tagú bizottság, amelyben a mindenkori rektor személyében képviselteti magát a Főiskola vezetése, a Tanári Tudományos Tanács által választott tag személyében az oktatók, a Szenátus által választott tag esetében a nem oktató munkatársak, valamint a hallgatók esetében a HÖK mindenkori elnöke.
Az intézmény belső minőségbiztosítási szabályait az Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola Minőségbiztosítási Szabályzata határozza meg, mely ezen a linken érhető el. A szabályzatban foglaltak szerint az MBB által koordinált minőségirányítási rendszer célja, hogy a Főiskola hagyományaihoz és kialakult szervezetéhez, valamint a fenntartói elvárásokhoz alkalmazkodva erősítse a magas színvonalú oktatás feltételeinek biztosítását, fejlesztését, tervezését; segítse elő a képzésben részt vevő szervezeti egységek feladatainak összehangolását, és a tanszékek közötti hatékony együttműködést. Mindezek érdekében az MBB évenként meghatározza a Főiskola minőségcéljait, amelyeket elfogadásra a Szenátus elé terjeszt, majd azok elfogadása után különböző fórumokon megismerteti a Főiskola polgáraival.
A Minőségbiztosítási Bizottság tagjai
- Nagy Orsolya – az MBB elnöke, a Kommunikációs Osztály vezetője
- Angyalosi Júlia Boglárka (Bhakti-latá Déví Dászí) – HÖK elnök
- Dr. Halmai Zsuzsa (Szávitrí Déví Dászí) – rektorhelyettes, TTT titkár
- Dr. Rátkai Gergő Péter (Gauraszundara Kripámaya Dásza) – rektor
A Minőségbiztosítási Bizottság dokumentumai
Szabályzatok
Minőségcélok
Prezentációk
- Minőségbiztosítás a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolán (Intézményi Értekezlet 2023.05)
- A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola a 2023/24-es tanévre vonatkozó minőségcéljai (Intézményi Értekezlet 2023.06)